فهرست بستن
امیر تتلو از شهرت تا دستگیری

مدتی است که خبری بازگشت و دستگیری امیر تتلو با نام اصلی امیرحسین مقصودلو در ایران خبرساز شده است. برای آشنایی بیشتر با امیر تتلو و علت بازگشت او به ایران با لایفاتک همراه باشید.

امیرحسین مقصودلو که با نام حرفه‌ای امیر تتلو شناخته می‌شود، متولد ۳۰ شهریورماه ۱۳۳۶ است. او در محله مجیدیه تهران در یک خانواده ۵ نفره به دنیا آمده است و اصالتی آذری دارد. او فعالیت هنری خود را به شکل زیر زمینی در دهه ۸۰ آغاز کرد. تتلو بخاطر وضع مالی خانوادگی‌اش مدتی در کارگاه نجاری و گاهی نیز در یک سوپرمارکت شاگرد بود. تحصیلات اود یپلم ریاضی است.

تتلو کار هنری خود را در سال ۱۳۸۲ آغاز کرد و با وبلاگی که دوستش ایجاد کرده‌بود به انتشار آهنگ‌هایش می‌پرداخت. در سال ۱۳۹۰، تتلو نخستین آلبومش را با نام زیر همکف منتشر کرد که حاوی ۹ ترانه بود. او همچنین آلبوم تتلیتی را در سال ۱۳۹۲ منتشر کرد که حاوی ۱۵ ترانه بود.

تتلو زمانی که در ایران فعالیت داشت با خواننده‌های زیادی همکاری می‌کرد از جمله این خواننده‌ها می٬توان به آرمین 2afm، رضایا، حسین تهی و … اشاره کرد.

حواشی امیر تتلو در ایران

امیر تتلو چه در زمانی که در ایران حضور داشت و چه در زمانی که در ترکیه زندگی می‌کرد، به شدت حاشیه ساز بود. او تاکنون چندین‌بار با اتهام‌های گوناگون بازداشت و پس از مدتی آزاد شده‌است. اولین بار پس از بازگشت تتلو به ایران در سال ۱۳۸۷ خبر بازداشت او با عنوان بازداشت «خواننده معروف و مبتذل خوان رپ» منتشر شد.

بازداشت در ایران

امیر تتلو اولین بار در ۱۲ آذر سال ۱۳۹۲ بازداشت شد. مسعود زاهدیان، رئیس «پلیس امنیت اخلاقی» ایران اعلام کرد: «امیر تتلو، خوانندهٔ زیرزمینی دستگیر و در اختیار مقامات قضایی قرار داده شده‌است. به گزارش ایسنا، زاهدیان دربارهٔ خواننده‌های «زیرزمینی» که آثار آن‌ها از شبکه‌های خارجی پخش می‌شود، گفت: «پلیس با این دسته از افراد برخورد می‌کند. ما اجازه نخواهیم داد در فضای قانونی کشور اتفاقی بیفتد. صداوسیما و وزارت ارشاد زمینه‌های لازم را برای فعالیت هنرمندان فراهم کرده‌اند و افرادی که به شکل زیرزمینی قصد فعالیت دارند باید دست از این کار خود برداشته و در قالب هنر قانونی و واقعی به فعالیت خود ادامه دهند.» در همین باره خبرگزاری فارس نیز گفت: «پروندهٔ او در اختیار دادسرای امنیت قاضی شهید مقدس فرستاده شده، رسیدگی به پرونده او آغاز شده و پرونده در مرحلهٔ تحقیقات و بازپرسی است.»

پس از چند روز، حسین تهی خوانندهٔ رپ و دوست تتلو در گفت‌وگو با رادیو فردا با انتقاد از عملکرد نهادهای امنیتی در ایران و از آزادی تتلو با قید وثیقه خبر داد. مدتی بعد، اخبار مبنی بر انتشار ندامت‌نامه‌ای از او و تلاشش برای کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد.

او سال بعد در ۲ شهریور ۱۳۹۵ برای بار دوم بازداشت شد درحالی که در چند روز قبل از آن وی به دادسرا احضار شده‌بود. بنابر اعلام رسانه‌ها او در ۳ شهریور توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شد. برخی از خبرگزاری‌ها گزارش داده بودند که دلیل این بازداشت، توهین به قاضی پرونده‌اش بوده (پرتاب کردن قندان به سمت قاضی بعد از بی‌احترامی قاضی به مادرش) در حالی که برخی دیگر گزارش دادند که تتلو به اتهام «ترویج فساد و فحشا» بازداشت شده‌است.

خبرگزاری فارس با اعلام خبر بازداشت وی نوشت: «یک خواننده به دلیل توهین به بازپرس پرونده‌اش بازداشت شد. امیرحسین. م به دلیل توهین به قاضی بیژن قاسم‌زاده، بازپرس پرونده‌اش بازداشت شده‌است. او قبلاً با تشکیل پرونده قضایی از سوی دادسرا احضار شد. او کلیپ صوتی توهین‌هایی را به بازپرس خود وارد کرده و به همین دلیل عصر روز گذشته بازداشت شده‌است.»

در ۳ آبان ۱۳۹۵ تتلو با انتشار عکسی در صفحهٔ شخصی اینستاگرامش خبر داد پس از پس از ۶۲ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شده‌است.در همین حال ۵ آبان ۱۳۹۵ نامه‌ای از بیژن قاسم‌زاده، بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه و شاکی خصوصی تتلو منتشر شد که وی، در آن نامه از شکایت خود علیه تتلو گذشته و رضایت خود از این خواننده را اعلام کرده بود. پس از چندی عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، در ۱۵ آبان ۱۳۹۵ گفت: «یک خوانندهٔ زیرزمینی در ایران به مجازات شلاق و حبس محکوم شده‌است و به موجب حکم صادره از محاکم تهران، این خوانندهٔ زیرزمینی به ده سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌است که با توجه به اعلام گذشت یکی از شکات، یک دوم مجازات حبس تعلیق شده‌است.»

دادستان تهران هویت این خواننده، جزئیات پرونده یا اتهامات او را بیان نکرد اما بنابر شواهد حرف‌های وی دربارهٔ امیر تتلو بود که بیش از دو ماه بازداشت بود و در اوایل آبان ماه ۱۳۹۵ از بازداشت آزاد شد. دادستان تهران قبل‌تر گفته بود که امیر تتلو در دادگاه «عذرخواهی» کرده‌است.

تتلو در بهار ۱۳۹۶ یک پیام صوتی منتشر کرد که به نظر می‌رسید تحت فشار اداره اطلاعات سپاه قرار داشته‌است. البته این در حالی بود که تتلو چندسالی بود که با ترویج حجاب و ارزش‌های دینی و تمجید از رهبر جمهوری اسلامی ایران سعی کرده بود از حواشی فاصله بگیرد و تلاش‌هایی برای دریافت مجوز و فعالیت رسمی هم کرده بود که بی‌نتیجه مانده بود و یک سال پیش از این بازداشت، در جریان مذاکرات هسته‌ای، ویدئویی منتشر کرد که در آن بر روی عرشهٔ یک ناو نظامی ایران از حق ایران برای داشتن انرژی هسته‌ای می‌خواند. در همین رابطه نیز معاون وقت وزارت ارشاد نیز با رد دستگیری و محکومیت تتلو به علت فعالیت‌های هنری، اعلام کرد که بازداشت و محکومیت وی به‌خاطر فعالیت هنری‌اش نبوده‌است.

حواشی سیاسی و اجتماعی امیر تتلو

امیر تتلو در سال ۱۳۹۴ حین مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در وین در ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ترانه‌ای با نام انرژی هسته‌ایرا منتشر کرد. در ویدئوی این ترانه، تتلو بر عرشهٔ یک ناو نظامی ایرانی نوشتار خلیج مسلح فارس حق مسلم ماست را خواند. این ترانه که با یاری نیروهای مسلح ایران ساختهٔ شده، به‌عنوان پیام ارتش ایران به توافق هسته‌ای قلمداد شد. این ترانه در زمان انتشار رتبهٔ نخست جستجوی گوگل در ایران را به خود اختصاص داد و در رسانه‌های داخل و خارج از کشور بازتاب یافت. انتشار این ترانه مایهٔ بروز انتقاداتی از تتلو شد و وی را با محمدرضا شجریان که ترانهٔ «تفنگت را زمین بگذار» را در حمایت از معترضان انتخابات سال ۱۳۸۸ ساختهٔ بود هم‌سنجی کردند. تتلو در پاسخ، با فرستادن گفتاری در رسانه‌های مجازی از هوادارانش خواست «بغ‌بغو» کنند که با پاسخ آنان روبرو شد. بعدها فرمانده نیروی دریایی ایران اعلام کرد که او را نمی‌شناخته و هرکسی بخواهد می‌تواند با کسب اجازه روی ناوجنگی فیلمبرداری کند!

تتلو ۱۵ مهر ۱۳۹۴ در موزه صلح تهران حضور یافت و از سوی مجروحان و جانبازان شیمیایی و قطع نخاع ایران برای ساخت کلیپ «شهدا» تجلیل شد و به‌عنوان سفیر صلح این موزهٔ معرفی شد.

در سال ۱۳۹۳ امیر تتلو ترانهٔ منم یکی از اون یازده تام را در حمایت از تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ خواند. این آهنگ قالبی غمگین داشت و در آهنگ و نماهنگ تولید شده برای آن، از زمین خاکی، بدبختی و توپ پلاستیکی یاد شده بود. او بعد از این ترانه اعلام کرد که پس از انتشار آهنگ مردمان بی عشق از موسیقی خداحافظی خواهد کرد و قصد دارد تا فوتبالیست شود. در همین راستا امیر تتلو در روز ۲۲ مهرماه ۱۳۹۳ به‌طور سرزده به تمرین تیم پرسپولیس رفت و اعلام کرد می‌خواهد جای علی کریمی را در این تیم بگیرد.

طبق نوشته‌های مطبوعات در روزهای بعد اعلام شد امیر تتلو در همان روز توسط حمید درخشان سرمربی وقت پرسپولیس از تمرین این تیم اخراج شده‌است. خوردبین سرپرست تیم پرسپولیس نیز بیان کرد که محترمانه از امیر تتلو خواسته‌است که از آن‌جا برود. بعد از این حواشی امیر تتلو در صفحه فیس‌بوک خودش نوشت نمی‌خواهد برای پرسپولیس حاشیه‌سازی کند و قصد دارد فوتبال را در تیم راه‌آهن آغاز کند. چند روز بعد از این سخنان، امید گل‌مکانی معاون رسانه‌ای باشگاه راه‌آهن در واکنش به خبر تمایل تتلو برای حضور در تمرینات این تیم اعلام کرد که با توجه به این‌که از ابتدای لیگ چهاردهم بنای باشگاه راه‌آهن بر مبنای آن قرار گرفته که تمرینات تیم به دور از هرگونه هیاهوی رسانه‌ای برگزار شود تا کادرفنی و بازیکنان تمام تمرکز خود را بر روی مسائل فنی قرار داده و مطرح شدن مسائل حاشیه‌ای به ویژه خارج از فوتبال، تمرکز تیم را برهم نزند، ضمن ادای احترام به اظهارنظرهای مختلف در این زمینه، با عرض عذرخواهی، از حضور افراد متفرقه در جریان تمرینات تیم راه‌آهن، ممانعت خواهد شد.

از دیگر حواشی که امیر تتلو را با انتقادات فراوان روبرو کرد، حمایت او از احضاب انتخاباتی بود. در انتخابات سال ۱۳۹۶ ابتدا از محمدباقر قالیباف و پس از انصراف او به نفع سید ابراهیم رئیسی، در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ از رئیسی حمایت کرد. او در پیامی از حسن روحانی خواست کناره‌گیری کند. تتلو سپس با ابراهیم رئیسی دیدار کرد و پس از بالا گرفتن موج انتقادات و مقایسه‌هایی که با محمدرضا شجریان (هنرمند منتسب به طیف روبرو) صورت می‌گرفت، در پستی در اینستاگرام خود گفت که ربنای شجریان تکراری است که منت آن را بر سر مردم گذاشته و او نیز توانایی خواندن ربنا را دارد.

امیر تتلو، در پی اعتراضات پس از درگذشت مهسا امینی، ترانهٔ انقلاب صلح را به همراه پوتک، رضا پیشرو و بهار آتیش منتشر کرد. تتلو در ادامه ترانه‌های سیاسی و اعتراضی خود، ترانهٔ چطوری میشه؟ را به همراه پیشرو، اردلان طعمه و بهار آتیش منتشر کرد.

از حاشیه‌های عجیب تتلو نیز واکنش او به خبر قتل دختر بچه‌ای با قصد تجاوز به او بود. او در واکنش به این موضوع گفته بود که قتل دختر به گردن خودش و خانواده‌اش است که پوشش نامناسبی داشته و باعث تحریک جنسی قاتل شده است.

مهاجرت از ایران و همکاری با یونیورسال موزیک

امیر تتلو در ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ با انتشار پستی در اینستاگرام از دنیای موسیقی ایران به‌طور موقت خداحافظی کرد ولی پس از مدتی کوتاه فعالیت‌های هنری خود را پی گرفت. او در سال ۱۳۹۷ پس از ناتوانی در کسب مجوز به ترکیه رفت و در آن‌جا به فعالیت‌های هنری خود ادامه داد. پس از ادامه‌یافتن کارهای تتلو در بیرون از ایران، دربارهٔ همکاری تتلو با گروه موسیقی یونیورسال صحبت‌هایی به میان آمده بود که با شروع سال ۱۴۰۰، شرکت موسیقی یونیورسال آلمان که زیرمجموعه گروه موسیقی یونیورسال است، در شبکه‌های اجتماعی خبر امضای قرارداد با امیر تتلو را تأیید کرد. این کمپانی از تتلو به عنوان یک سوپراستار یاد می‌کرد و به رکوردهای قابل توجه و طرفداران بسیار تتلو در شبکه‌های اجتماعی اشاره داشت. به گفته این شرکت تتلو آلبومی به نام ۷۸ را با زمان ۳ ساعت و ۴۶ دقیقه و ۵۰ ثانیه دارد که رکورد قابل توجهی در دنیای موسیقی شمرده می‌شود. این شرکت، امیر تتلو را از شخصیت‌های اثرگذار در ایران دانست که از پرداختن به ناهنجاری‌ها و بیان صریح انتقادات اجتماعی که به دفعات منجر به دستگیری، کیفرخواست، و در نهایت زندان شده، ترسی ندارد.

امیر تتلو در شبکه‌های اجتماعی

تتلو یکی از پرحاشیه‌ترین چهره‌های ایرانی در شبکه‌های اجتماعی است و نظرات شخصی وی، و در پی آن واکنش طرفداران و مخالفانش در رسانه‌های اجتماعی، همواره خبرساز بوده و واکنش‌های زیادی را در پی داشته‌است.

در شهریور ماه سال ۱۳۹۸ تتلو از هوادارانش خواست تا اقدام به گذاشتن ده میلیون کامنت زیر پست او در صفحهٔ اینستاگرام‌اش کنند. در پایان،۱۸ میلیون دیدگاه از سوی کاربران به صفحهٔ تتلو فرستاده شد و این رویداد واکنش افرادی مانند.

در فروردین ۱۳۹۹ نیز گفت‌وگوهای لایپ او در حساب اینستاگرامی‌اش بیننده‌های زیادی داشت و در یکی از گفت‌وگوها تعداد بینندگان به بیش از چهارصد هزار نفر رسید که نوعی رکورد به حساب می‌آمد.

در فروردین ۱۳۹۹ و در دوران شیوع کرونا ویروس گفت‌وگوی اینستاگرامی تتلو با ندا یاسی در رسانه‌های اجتماعی، با ۶۲۶ هزار بیننده همزمان رکورد منحصر به فردی در این زمینه برجای گذاشت.

در ۱۳ آبان ۱۳۹۷، اینستاگرام صفحهٔ امیر تتلو را به دلیل جملاتی توهین‌آمیز علیه زنان بسته‌است؛ او از هواداران مرد خود خواسته بود تا زنان را کتک بزنند یا به آن‌ها توهین کنند. اینستاگرام نوشت که امنیت کاربرانش مهم‌ترین مسئولیت این شرکت است و این شبکه اجتماعی در اجرای قوانین خود بسیار جدی است. تتلو تا پیش از بسته شدن حسابش حدود ۴ میلیون فالود داشت. او پس از این رویداد با حساب کاربری جدید به فعالیت خود در اینستاگرام ادامه داد.

در ۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ حساب تازهٔ اینستاگرام تتلو با بیش از ۴/۴ میلیون فالور، برای بار دوم بسته شد. این رویداد پس از آن رخ داد که وی در چند استوری نوشت که قصد دارد تا حرم‌سرای سلطان را راه‌اندازی کند و از دختران ۱۵ تا ۲۰ ساله خواست که به حرم‌سرای او بیایند! انتشار این استوری‌ها، که به دعوت برای رابطهٔ جنسی تعبیر شده بود با واکنش منفی و شدید برخی کاربران توییتر و روزنامه‌نگاران ایرانی و ترک روبر گشت.

موجی از انتقادها از امیرحسین مقصودلو برای آنچه آشکاراً درخواست رابطه جنسی با دختران زیر سن قانونی بوده به‌راه افتاد. چند نفر از فعالان حقوق زنان و روزنامه‌نگاران، با ترجمهٔ مطالب تتلو از اینستاگرام خواستند تا حساب او را ببندد. مقررات اینستاگرام ارائه خدمات جنسی و همچنین محتوای مربوط به سوءاستفاده جنسی از کودکان را ممنوع می‌کند.  یکی از برجسته‌ترین منتقدها به رفتار جنجالی تتلو، سروش هیچ‌کس بود. هیچ‌کس در اینستاگرام خود مخاطبانش را به دنبال نکردن مطالب تتلو ترغیب کرد و نوشت: واقعاً پشیمان هستم که به روی کار اومدن همچین آدمی کمک کردم…. برخی از هواداران تتلو می‌گویند که مطالب او به شوخی بوده و تتلو به زور کسی را به کاری وانداشته است ولی از سمت مقابل، مخالفان تتلو می‌گویند که یک دختر ۱۵ ساله از نظر قانون قدرت تصمیم‌گیری ندارد. آزاده اکبری همسر هیچ‌کس از نخستین کسانی بود که با انتشار تصویر پست‌های تتلو در اینستاگرام خواهان بسته شدن این صفحه شدند. در نهایت اینستاگرام حساب تتلو را به‌طور کامل حذف کرد. سخنگوی شرکت فیس‌بوک که اینستاگرام زیرمجموعه آن است گفت ایمنی اعضا اولویت اصلی ماست و ما محتوایی که از کودکان بهره‌برداری می‌کند یا آنها را به خطر می‌اندازد را تحمل نمی‌کنیم. ما حساب امیر تتلو را به دلیل نقض سیاست‌های خود از کار انداختیم و او دیگر اجازه حضور در اینستاگرام را نخواهد داشت. تتلو پس از بسته شدن حساب کاربری اینستاگرام‌اش و جنجال‌های پس از آن، گفت می‌خواهد آهنگی با نام حرمسرا منتشر کند. برخی از فعالان مدنی نیز خواستار آن شدند که شرکت آونگ موزیک، اسپانسر و لیبل وقت ترانه‌های تتلو، حمایت خود را از این خواننده به‌طور کامل قطع کند.

بعد از ناکامی تتلو برای بازگشت به اینستاگرام او یوتیوب را برای ارتباط با مخاطبان خود انتخاب کرد. تتلو در کانال تلگرام خود از همهٔ هوادارانش خواست که اینستاگرام را ترک کرده و به یوتیوب بپیوندند. 

تتلو در کنار سحر قریشی

حتی اگر اهل دنبال کردن حواشی هم نباشید قطعاً شعله‌های حاشیه سحر قریشی و امیرحسین مقصودلو در هفته‌های اخیر دامن شما را هم گرفته است. از ازدواج‌های پرماجرای امیر تتلو می‌توان کتاب‌ها نوشت. ازدواج‌هایی که هیچ کدامشان در فضای حقیقی صورت نگرفت و صرفاً در فضای مجازی بود. ازدواج‌ها و رابطه‌هایی که زیر ذره‌بین میلیون‌ها دنبال‌کننده بودند و هر کدام، تنها وسیله‌ای برای ایجاد حاشیه و افزایش شهرت تلقی می‌شدند.

یکی از پرماجراترین موارد، ارتباط او با بازیگر پر حاشیه ایرانی، سحر قریشی بود. آنها منجر به ازدواج شد. بهمن ۱۴۰۰، طوفانی در اینستاگرام بسیاری از ایرانی‌ها به پا شد. سحر قریشی که در جریان فیلمبرداری یک سریال به نام «نیسان آبی» به ترکیه سفر کرده بود، به دیدار امیر تتلو رفت و یک ارتباط هدفمند شکل گرفت تا آنها را به شهرت بیشتری برساند.

سحر قریشی با ازدواج با امیر تتلو از دنیای بازیگری خداحافظی کرد. عکس‌ها و پست‌ها و ماجراها پشت سر هم در اینستاگرام منتشر می‌شد و تعداد دنبال‌کنندگان هر دو نفر سر به فلک کشیده بود. پس از رسیدن به یک حد نصاب خوب، حالا وقت آن رسیده بود که دوباره با یک خبر داغ دیگر، این سیر افزایش تصاعدی دنبال‌کنندگان، سرعت بیشتری بگیرد. پس خبر جدایی آنها به فضای مجازی تزریق شد.

آخرین پرونده آنها در این رابطه هدفمند، افشاگری سحر قریشی علیه تتلو بود که در ویدیوهایی برنامه‌ریزی شده و سناریومحور، اظهاراتی علیه مقصودلو مطرح می‌کرد. کارشناسان بر این نظر بودند که تمام این ماجرا برای بیشتر دیده شدن رقم خورده است. اگر روزگاری قدرت، در دست حاکمان سیاسی و نظامی و اقتصادی بود، بیشتر دیده شدن و شهرت مجازی امروز روی دست همه آنها بلند شده و بستر جدیدی از رقابت طمع‌ورزی را ایجاد کرده است.

منبع: لایفاتک

سایر مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *