فهرست بستن
ارزش سهام شرکت فایزر با کاهش استقبال از واکسن کرونا به پایین‌ترین حد خود رسید

مدیران ارشد شرکت فایزر اعلام کردند که فروش این شرکت در سال ۲۰۲۴ احتمالاً تا ۵ میلیارد دلار کمتر از انتظارات وال استریت خواهد بود. و همچنین ارزش سهام فایزر را به پایین‌ترین حد خود در 10 سال اخیر خواهد راند.

پس از همه‌گیری ویروس کووید-۱۹، شرکت فایزر توانست با تولید واکسن کرونا به صدر اخبار علوم پزشکی راه‌یابد و با تولید و عرضه این واکسن در جهان درآمد خود را افزایش داده و طبیعتا سود خوبی را کسب نماید. اما اکنون با از بین روفتن بیماری کرونا ظاهرا ارزش سهام این شرکت رو به افول رفته است.

کاهش درآمد فایزر برای سال 2024

طبق گزارش خبرگذاری رویترز، درآمد فایزر از فروش واکسن کووید-۱۹ که در سال ۲۰۲۲ به ۵۷ میلیارد دلار رسیده بود، اکنون انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۴ به ۸ میلیارد دلار کاهش یابد. برای مقایسه، تحلیلگران درآمد ۱۳ میلیارد دلاری را برای این کسب‌وکار پیش‌بنی کرده بودند و همچنین خود فایز‌ر نیز انتظار درآمد ۱۲/۵ میلیارد دلاری را داشته است.

شرکت داروسازی مستقر در نیویورک همچنین سود خود برای سال ۲۰۲۴ میلادی را در محدوده ۲.۰۵ تا ۲.۲۵ دلار به ازای هر سهم پیش‌بینی کرده است که این مورد نیز کمتر از انتظار تحلیلگران (۳.۱۶ دلار به ازای هر سهم) است. تمامی این موارد باعث شده تا سهام فایزر در روز چهارشنبه ۶.۷ درصد دیگر روبه کاهش باشد و این شرکت نزدیک به ۱۱ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست بدهد.

«آلبرت بورلا»، مدیرعامل فایزر در یک کنفرانس تلفنی به سرمایه‌گذاران گفته است:

«می‌خواهم محافظه کار باشیم. می‌خواهیم قابل اعتماد باشیم تا دوباره ابهام ایجاد نکنیم که متاسفانه وضعیت امسال اینگونه بوده است.»

قابل توجه است که فایزر تاکنون از درآمد فروش واکسن کووید خود برای به‌دست آوردن چندین شرکت دیگر استفاده کرده است، از جمله قرارداد ۴۳ میلیارد دلاری برای خرید شرکت داروساز سرطان Seagen که انتظار می‌رود این هفته نهایی شود و شروع به فروش واکسن جدید RSV کند.

به‌علاوه، با بهبود شرایط جهانی، روند واکسیناسیون کووید در ایالات متحده نیز به شدت کاهش یافته است و تنها حدود ۱۷ درصد از جمعیت واجد شرایط آخرین تقویت‌کننده‌ها به‌روز‌شده فایزر را دریافت کرده‌اند.

منبع: لایفاتک

سایر مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *