فهرست بستن

راهکارهای ساده برای درمان ریزش مو در منزل

آخرین مطالب سایت
راهکارهای ساده برای درمان ریزش مو در منزل
ریزش مو، دلایل مختلفی دارد که اگر به موقع درمان نشود می‌تواتد به مرور افزایش پیدا کند. در ادامه با مطلب راهکارهای ساده برای درمان ریزش مو در منزل در لایفاتک همراه باشید.
بعضی از روش‌ها می‌تواند در رشد طبیعی مو موثر واقع گردد. برخی از این روش‌های ساده و مرسوم عبارتند از ماساژ پوست سر و استفاده از آلوئه ورا یا روغن‌های ضروری مانند روغن نارگیل و لیمو …
البته باید توجه داشته باشید که میزان و نوع شستشوی سر شما به چه صورت است. شامپویی که مصرف می‌کنید ممکن است عامل ریزش موی شما باشد. ممکن است شما به برخی از مواد خاص حساسیت داشته باشید که ابتدا باید آن‌ها را شناسایی نمایید و از مصرف آن‌ها خودداری کنید ویا مصرف آن‌ها را به حداقل برسانید.
ریزش مو اغلب به‌صورت طبیعی اتفاق می‌افت. طبق تحقیقات آکادمی پوست آمریکا، ریزش روزانه 50 تا 100 عدد تار مو کاملاً طبیعی می‌باشد. بااین‌وجود، بسته به علت زمینه‌ای ممکن است ریزش مو را بیشتر تجربه کنید. در برخی موارد این ریزش مو دائمی است.
درمان ریزش مو با ماساژ در منزل

ماساژ پوست سر با روغن و ماسک مو باعث تحریک پوست سر می‌گردد و امکان دارد ضخامت مو را بهبود بخشد. کشش در طول ماساژ می‌تواند رشد و ضخامت مو را در سلول‌های پاپیلای پوستی که در پایین فولیکول مو قرار دارند، تحریک کند. این سلول‌ها نقش کلیدی در چرخه بازسازی و رشد موی سر دارند.

طبق یک مطالعه در سال 2019، ماساژ پوست سر باعث بهبود رشد مو، جریان خون و سلامت پوست سر در افراد می‌گردد. ماساژ پوست سر می‌تواند به کاهش استرس و تنش، دو احساسی که ممکن است باعث ریزش مو شوند، کمک شایانی نماید. برای ماساژ دادن پوست سر، از نوک انگستان خود استفاده نمایید، نه از ناخن‌ها. انگشتان را به صورت دایره‌های کوچک روی پوست سر خود با فشار آرام تا متوسط حرکت دهید.

آب پیاز برای درمان خانگی ریزش مو

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که آب پیاز می‌تواند به رشد مو و درمان آلوپسی آره آتا کمک نماید. آلوپسی آره آتا یک وضعیت خود ایمنی است که در آن بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث ریزش مو در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود. همچنین آب پیاز می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد. یک مطالعه در سال 2015 روی حیوانات، بهبود فاکتور رشد کراتینوسیت، یک واسطه مهم برای نمو فولیکول و رشد مو، را با مصرف آب پیاز نشان داده است.

برای استفاده از این روش تنها کافی است  آب چند پیاز را بگیرید و روی پوست سر و موهای خود ماساژ دهید و بگذارید حداقل 15 دقیقه بماند. سپس با شامپو بشویید. البته از آب سیر هم برای تقویت ریشه موها می‌توان استفاده کرد.

درمان ریزش مو در خانه

ساو پالمتو برای ریزش مو

نتایج یک مطالعه نشان داده است که مصرف مکمل نخل اره‌ای یا ساو پالمتو می‌تواند رشد موها را در مردان مبتلا به ریزش مو با الگوی مردانه افزایش دهد. شرکت کنندگان در طول مطالعه روزانه 320 میلی گرمعصاره نخل اره‌ایدریافت کرده‌اند.

بعداز گذشت دو سال، شرکت کنندگان رشد مو را عمدتا در راس یا بالا و پشت سر تجربه کردند؛ که محل‌های رایج ریزش مو در مردان است.

روغن نارگیل برای درمان ریزش مو 

یکی دیگر از راه‌های درمان خانگی ریزش مو شدید استفاده از روغن نارگیل می‌باشد. روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب به نام اسید لوریک است که به داخل ساقه مو نفوذ کرده و از دست رفتن پروتئین مو را کاهش می‌دهد. یک مطالعه در سال 2021 نشان داده است که روغن نارگیل روی پوست سر ممکن است میکروبیوم پوست سر را غنی کند و سلامت پوست سر و فولیکول‌های مو را بهبود بخشد.

بسته به نوع موهای خود می‌توانید روغن نارگیل را قبل یا بعد از شستشو استفاده کنید. اگر موهایتان چرب است، اجازه دهید روغن نارگیل چند ساعت قبل از شستن موها یا در طول شب تا صبح روی موهایتان بماند. روغن نارگیل را روی پوست سر و تمام موهایتان ماساژ دهید. اگر موهای شما خشک است، می‌توانید آن را بدون شستشو روی موها باقی بگذارید.

آلوئه ورا برای درمان ریزش مو در منزل

آلوئه ورا می‌تواند از طریق تسکین پوست سر، کاهش شوره سر، حالت دادن موها و رفع انسداد فولیکول‌های مو به درمان ریزش مو کمک کند. می‌توانید چند بار در هفته ژل آلوئه ورای خالص را به پوست سر خود بمالید. همچنین می‌توانید از شامپو و نرم کننده حاوی آلوئه ورا استفاده کنید. همچنین می‌توانید آلوئه ورای تازه را گرفته و مواد داخل آن (صمغ داخلش) را گرفته و به سر خود بمالید. سپس سر خود را به آرامی ماساژ دهید و بگذارید حدود نیم ساعت این مایع روی سر شما بماند.

روغن رزماری برای درمان ریزش مو

روغن رزماری به تحریک رشد موهای جدید و جلوگیری از ریزش مو کمک می‌کند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داده است که روغن رزماریمی‌تواند به اندازه ماینوکسیدیل برای درمان ریزش موی آندروژنیک موثر باشد.

کافی است چند قطره از روغن رزماری را با یک روغن حامل مانند روغن آرگان یا روغن جوجوبا مخلوط کرده و قبل از آبکشی، آن را روی پوست سر و موهای خود ماساژ دهید. شما می‌توانید این کار را چند بار در هفته انجام دهید. همچنین می‌توانید چند قطره روغن رزماری به شامپو و نرم کننده خود اضافه نمایید. البته توجه داشته باشید که از استفاده مستقیم روغن‌های ضروری (essential oils) بر روی پوست خودداری کنید و همیشه آن‌ها را با روغن حامل یا شامپو مخلوط نمایید.

راهکارهای ساده برای درمان ریزش مو در منزل

استفاده از روغن ماهی برای ریزش مو

مکمل‌های روغن ماهی مملو از مواد مغذی مثل اسیدهای چرب امگا 3 و پروتئین‌ها  هستند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داده است که مصرف مکمل امگا همراه با آنتی اکسیدان‌ها به افزایش تراکم و ضخامت تار مو و بهبود ریزش مو کمک شایانی می‌کند. اسیدهای چرب امگا 3 نیز ممکن است به کاهش التهاب و تقویت ایمنی کمک کنند. همچنین می‌توانند به تقویت چرخه رشد موها کمک شایانی نمایند. با خرید قرص امگا 3 می‌توان به تامین نیاز به این اسیدهای چرب مفید کمک کرد.

استفاده از جینسینگ برای درمان ریزش مو

مصرفقرص جینسینگمی‌تواند با تحریک فولیکول‌های مو به رشد مو کمک کند. جین سنوزیدها اجزای فعال جینسینگ هستند و تصور می‌شود که مسئول تاثیر مثبت جینسینگ بر روی مو هستند.

درمان ریزش مو با روغن تخم کدو تنبل

در سال 2014 یک تحقیق نشان داد که مردانی که به مدت شش ماه از 400 میلی گرم روغن تخم کدو استفاده می‌کنند، 40% افزایش در تعداد موها را تجربه کردند. این مردان همگی سابقه آلوپسی آندروژنیک یا ریزش مو با الگوی مردانه داشتند، مکمل‌های دیگری برای ریزش مو مصرف نمی‌کردند و بین 20 تا 65 سال سن داشتند.

درمان ریزش مو با روغن لیمو

روغن لیمو می‌تواند به حفظ سلامت پوست سر و تحریک رشد مو کمک نماید. یک مطالعه در سال 2021 نشان می‌دهد که اسید سیناپیک، یک ماده شیمیایی فعال زیستی در لیمو، ممکن است به رشد مو کمک کند.

15 دقیقه قبل از شستشوی مو با شامپو، آب لیموی تازه را به پوست سر و موهای خود بمالید. می‌توانید از اسانس لیموی رقیق شده همراه با روغن حامل به عنوان بخشی از ماسک مو استفاده نمایید.

ریزش مو با خصوص افزایش سن یک امر کاملاً طبیعی و عادی است. بااین‌وجود، اگر فردی از یک رژیم غذایی سالم و مغذی پیروی کند، می‌تواند رشد موهایش را بهبود بخشد و تا حد زیادی ریزش موها را کنترل نماید. برخی از روش‌های درمان خانگی ریزش مو که در این مقاله بیان کردیم، می‌تواند به رشد سریع‌تر موها کمک شایانی کنند. بااین‌حال، به یاد داشته باشید که ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتایج قابل توجهی از این روش‌ها بگیرید.

می‌توانید درمورد درمان خانگی ریزش مو خلاق باشید و چند روش را با هم ترکیب کنید تا جواب بهتری بگیرید. اگر این روش‌های طبیعی برای شما کارساز نبود، با یک پزشک در رابطه با انتخاب دارو یا روش درمانی مناسب مشورت کنید.

 

منبع: لایفاتک

 

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *