فهرست بستن
همه چیز درمورد سبزه عید نوروز، به همراه آموزش کاشت

از کودکی هرگاه بوی عید نوروز می‌آمد و می‌خواستیم سفره هفت سین را بچینیم از یک ماه قبل برای کاشت سبزه عید آماده می‌شدیم. سبزه همیشه قسمت مهم سفره هفت سین بوده است. در ادامه با لایفاتک همراه باشید.

سبزه عید نماد سرسبزی و برکت در سال جدید است و در واقع کاشت سبزه نمادی از زایش و تولد دوباره زندگی است و چون ماه اسفند که آخرین ماه فصل زیبای زمستان است زمان کاشت دانه و غلات می باشد به همین جهت سبز کردن سبزه نیز در اواخر این ماه انجام می گیرد.

تاریخچه سبزه عید نوروز

سبزه زیبایی خاصی به به سفره هفت سین می‌بخشد و نماد زانیش است. سبزه به دلیل رنگ زیبای سبز قلبها را شاد کرده و نبض زندگی را در طبیعت به جریان می‌اندازد و به انسان نشاط می‌بخشد.

جالب است بدانید در زمان‌های بسیار قدیم مرسوم بوده است که ۲۵ روز مانده به عید در قصر شاهان، دوازده ستون از آجرهای خام درست می‌کردند و بر هر یک از این ستون‌ها یک نوع غله می‌کاشتند. پیشینیان براین‌باور بودند که اگر سبزه‌ها به خوبی برویند آن سال برایشان، سالی پر از نعمت خواهد بود.

سبزه توانسته از زمانهای دور تا کنون جایگاهش را در سفره هفت سین با قدرت حفظ کند چرا که جزو ضروریات سفره هفت سین می‌باشد. قابل توجه است که در شهر یزد از ۱۵اسفند ماه به بعد مردم شروع به کاشت سبزه در بشقابها و کاسه‌های سفالی با طرح و رنگهای زیبا می‌کنند زرتشتیان معتقدند که سبز شدن سبزه سمبل نو شدن دوباره حیات و فصل رشد و نمو دانه‌ها است و به عنوان برکت به حساب می‌آید.

سبزه سفره هفت سین


انواع سبزه عید

سبزه سفره هفت سین انواع مختلف دارد. می‌توانید از گندم برای سبزه استفاده کنید که خیلی مرسوم است. همچنین ماش، عدس، ارزن و لوبیا جزو گیاهانی هستند که برای سبز کردن سبزه عید استفاده می‌شوند. اما اغلب از گندم، ماش، عدس و ارزن استفاده می‌شود. زیرا که درمدت زمان کمتری سبز می‌شوند و کاشت آن‌ها راحت تر است.

سبز کردن و کاشت سبزه

توجه داشته باشید بعد از اینکه ۲۴ ساعت بذرها را خیس کردید آن‌هارا در یک پارچه نمدار که از قبل آماده کردید می‌ریزید و در بشقاب یا ظرف مورد نظر قرار می‌دهید. توجه داشته باشید بشقاب یا ظرفی که در آن بذرها را گذاشته‌اید نباید دارای آب باشد بلکه فقط پارچه را باید نمدار نمایید تا رطوبت به بذر ها برسد و از خشک شدن آنها جلوگیری شود.

برای اینکه بذرها خوب رشد کنند و خشک نشوند باید هر روز به اندازه ای روی پارچه آب بریزید به وسیله پارچه‌ای که بر روی آن کشیده شده از تابش نور مستقیم بر روی بذرها جلوگیری کنید. نکته مهم در این مورد این است که آب دادن به بذرها نباید فراموش شود. زیراکه موجب خشک شدن و خراب شدن بذرها می‌شود. دقت کنید که نباید زیاد از حد هم به بذرها آب بدهید زیرا زیاده روی هم موجب گندیدگی آن۲ها خواهد شد .اگر مرتب و به مقدار کافی بذر آب دریافت کند و به دور از نور خورشید و در جای تاریک قرار بگیرد کم کم دانه رشد خواهند کرد و بعد از گذشت چند روز ریشه‌های بذرها درخواهند آمد.

هر زمان که دانه‌ها کم‌کم جوانه زدند، آن‌ها را به یک ظرف گود انتقال دهید و با دست آرام آرام و با احتیاط پهن نمایید تا روی هم جمع نشوند و بعد دوباره پارچه ی نمدار را برای ۲۴ ساعت دیگر روی بشقاب بگذارید و مقدار اندکی نیز آب در بشقاب بریزید.

بعد از گذشت طی ۱ روز، بشقاب را درجاییکه نور کافی وجود دارد قرار دهید و پارچه را از روی بشقاب بر دارید و بعد کم‌کم شاهد رشد سبزه خواهید بود. البته نباید آب دادن را در این مدت از یاد ببرید توجه داشته باشید که بعد از اینکه به سبز ه‌ها آب دادید آبی را که در بشقاب جمع شده است را باید دور بریزید زیرا اگر آب در ته بشقاب جمع شود موجب پلاسیدگی و بوی بد سبزه‌ها و در نتیجه از بین رفتن آن‌ها خواهد شد.

توجه داشته باشید که آفتاب نقش مهمی در رشد بهتر و سریع تر سبزه‌ها دارد.

 

کاشت سبزه گندم و عدس برای سفره هفت سین

گندم یکی از زیباترین سبزه‌ها را به به شما تحویل می‌دهد و چون زودتر از بقیه ی بذرها رشد می‌کند لذا طرفداران زیادی دارد. برای کاشت بذر گندم در ابتدا کافی است یک مشت گندم را در یک ظرف برای مدت یک یا دو شب خیس کنید البته در مدت زمان خیس شدن باید مرتب آبش را عوض نمایید تا بوی بد نگیرد و گند نکند. و پس از اینکه جوانه‌ها کمی رشد کردند و خود را به بالای خاک رساندند، آن‌ها را در درون یک دستمال نخی نمدار قرار دهید تا جوانه‌ها بیشتر سر از خاک بیرون بیاورند و بیشتر نمایان شوند. دقت داشته باشید که باید در این مدت دستمال را با اسپری مرطوب نمایید تا جوانه ها خشک نگردند.

سپس در ظرفی که قرار است جوانه‌ها منتقل گردند را ماسه شسته و تمیز بریزید و جوانه‌ها را به آن ظرف انتقال دهید. سپس روزی یک یا دو بار هم با اسپری آبپاشی کنید تا خشک نشوند. البته باید به مقدار آبی که می‌ریزید توجه داشته باشید. آب اضافی ظرف هم باید جمع شود تا موجب گندیدگی و پلاسیدگی ریشه‌ها نگردد. توجه کنید که اگر محیط سبز‌ها و گرم باشد، شبزه رشد خوبی پیدا می‌کند.

کاشت سبزه عید

همچنین می‌توانید با کاشت عدس به سفره هفت سین خود زیبایی خاصی دهید. عدس هم مانند گندم برای کاشت بسیار راحت است. نحوه کاشت عدس هم به این روش است که ۲ یا ۳ هفته مانده به عید مقداری عدس را در داخل ظرفی ریخته و روی آن را آب بریزید و اجازه دهید چند روز با دمای اتاق بماند عدس آب را زود به خودش می کشد. پس‌بنابراین باید هر روز به آن نگاه کنید تا اگر خشک شد آب بریزید البته آبی که می‌ریزید نباید بیشتر باشد و عدس‌ها در آن شناور شوند بلکه با یک اسپری تا حدی بریزید که نمناک شود و رطوبت کافی داشته باشد. پس‌از چندروز با یک دستمال مرطوب روی عدس‌ها را پوشانده و در کنار پنجره در جریان هوای معتدل قرار دهید. هر روز باید عدس‌ها در حد مرطوب شدن آبپاشی نمایید. تا زمانی‌که جوانه‌ها کاملا خودرا نمایان کنند.

بعداز اینکار عدس‌ها به ظرف مورد نظر انتقال دهید. اکنون می‌توانید دستمال را از روی آن بردارید. توجه نمایید که آب‌های اضافی که جمع می‌شوند باید هر روز آبکشی شوند و در ضمن آبپاشی با اسپری نیز فراموش نگردد. سبزه‌ها درجایی که نور کافی وجود دارد باید نگهداری شوند.

منبع: لایفاتک

سایر مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *