فهرست بستن

روش‌های تضمینی برای مقابله با افسردگی فصلی

آخرین مطالب سایت

افسردگی یکی از اختلالات و بیماری‌های روحی و روانی است که عوامل مختلفی در آن تاثیرگذار هستند. یکی از عوامل تاثرگذار در افسردگی تغییر فصل است. اگر هر ساله با اتمام تابستان و فرا رسیدن پاییز، شاهد تغییر عظیمی در خود هستید، احتمالا به «اختلال عاطفی فصلی» یا «اختلال افسردگی فصلی» (Seasonal Affective Disorder) مبتلا می‌باشید. اگر چه در برخی موارد، این اختلال می‌تواند حاد شود، اما در اغلب موارد تنها نیاز به تغییر سبک زندگی دارد. سایت Bright Side  نگاهی به چند روش که توسط آن می‌توانید بر افسردگی فصلی خود غلبه کنید انداخته است. با لایفاتک همراه باشید.

صبح زود پیاده روی کنید

پیاده روی در صبح زود

با پیاده روی کردن نه تنها سطح انرژی تان افزایش پیدا می‌کند، بلکه کل بدن و ذهن تان شاداب و پرانرژی می‌شود. این بدین معنی نیست که در صورت افسرده خاطر بودن در دیگر ساعات روز نمی‌توانید این کار را انجام دهید.

به علاوه از نظر علمی ثابت شده که پیاده رویِ صبح کارکرد مغز را بهبود می‌بخشد. دلیل این اتفاق این است که با افزایش فعالیت بدنی خون بیشتری به مغز می‌رسد و در نتیجه حافظه‌ی قوی تر و تمرکز بهتر را در پی‌خواهد داشت.

 نور درمانی

 نور درمانی

تنها چیزی که برای نور درمانی نیاز خواهید داشت تنها یک لامپ آفتابی رومیزی یا جعبه ی نور با توان ۱۰ هزار لوکس نوردهی و نور فرابنفش خیلی کم است. بیشترین تاثیر این کار وقتی است که در صبح و به مدت ۲۰ دقیقه انجام شود. می‌توانید همزمان، کتاب بخوانید یا تمدد اعصاب انجام دهید. اگر دیدید وضع روحی‌تان با این کار بهبود پیدا می‌کند، در این صورت می‌توانید سرتاسر سال آن را ادامه دهید. اما اگر روی پوست تان قرمزی مشاهده و یا احساس خارش کردید، بهتر است با پزشک مشورت نمایید.

در رژیم غذایی خود تغییر ایجاد کنید

در رژیم غذایی خود تغییر ایجاد کنید

تغذیه و خوراک در درمان افسردگی و جلوگیری از آن بسیار مهم است. بسیاری از افراد از میان‌ وعده‌های شکردار و سرشار از کربوهیدرات استفاده می‌کنند تا در روزهای سرد زمستانی حس بهتری داشته باشند. اما حس خوبی که این مواد به وجود می‌آورند، خیلی زود محو شده و از بین خواهد رفت. کاری که می‌بایست بکنید این است که از مواد غذایی حاوی ویتامین دی استفاده نمایید. همچنین غذاهای سرشار از امگا ۳، پروتئین بدون چربی، انواع توت و شکلات تلخ می توانند در درازمدت روحیه تان را بهبود ببخشند.

از یک ساعت زنگ‌دار خورشیدشکل استفاده نمایید

از یک ساعت زنگ‌دار خورشیدشکل استفاده نمایید

به جای این که هر روز صبح صدای اعصاب‌خردکن هشدار موبایل تان را تحمل کنید می‌توانید از ساعت زنگ‌دار خورشید شکل استفاده نمایید. کاری که این ساعت می‌کند این است که اتاق تان را روشن می‌کند. این به بدن و مغزتان کمک خواهد کرد که در عوض این که توسط آلارم خشن موبایل بیدار شود به طور طبیعی این کار را انجام دهد.

در کارهای داوطلبانه شرکت کنید یا به افراد نیازمند کمک کنید

در کارهای داوطلبانه شرکت کنید یا به افراد نیازمند کمک کنید

شرکت در امور داوطلبانه و کمک به نیازمندان نه تنها به شما در بهبود از افسردگی فصلی کمک می‎کند بلکه در دراز مدت استرس تان را کنترل می‌کند. طبق یافته‌های یک پژوهش، هر چقدر افراد پول بیشتری برای خودشان نگه دارند، حس شرمندگی بیشتری خواهند داشت و سطح کورتیزول بدن شان بالاتر خواهد رفت. پس با این حساب، سخاوت فقط خوب بودن با دیگران نیست بلکه تلاش برای حفظ سلامت نیز هست. همچنین هنگامی که کار خیرخواهانه ای انجام می دهیم، در مغزمان اندورفین ترشح می‌شود.

در این صورت حس رضایت از خودمان افزایش پیدا کرده و برای چیزهایی که داریم حس سپاسگزاری پیدا می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که چیزهایی که داریم را با بقیه به اشتراک بگذاریم.

تا جایی که می‌توانید و هر جوری که می‌خواهید حرکت کنید

تا جایی که می‌توانید و هر جوری که می‌خواهید حرکت کنید

ورزش و تحرک یکی از راه‌های درمان افسردگی است. بخصوص اگر در حال مبارزه با افسردگی فصلی هستید، تحرک و ورزش باید برایتان اولویت باشد. مهم نیست نوع ورزش انتخابی بدن تان چه باشد چرا که کار کردن با وزنه، دویدن یا هر نوع فعالیت جسمانی دیگر باعث پویا ماندن مغزتان خواهد شد با این کار سطح استرس و عصبانیت تان کاهش می‌یابد.

کمتر به صفحه لپ تاپ یا گوشی موبایل خیره شوید

کمتر به صفحه لپ تاپ یا گوشی موبایل خیره شوید

کار کردن زیاد با گوشی موبایل و لپ تاپ و غرق شدن در دنیای این ابزارها می‌تواند شما را دچار افسردگی کند. بهترین کار این است که برای مدت زمان استفاده از گوشی و لپ تاپ خود محدودیت قائل شوید. مطمئن باشید این تغییر کوچک تاثیر بسزایی در بهبود سلامت روانی تان خواهد داشت. در زمانی که قرار نیست از این وسیله‌ها استفاده نمایید، می توانید بیرون از خانه قدم بزنید، تمدد اعصاب انجام دهید یا دوستان صمیمی تان را ملاقات کنید.

یک سفر کوتاه تدارک ببینید

یک سفر کوتاه تدارک ببینید

سفر و تنوع در محیط زندگی می‌تواند برای درمان و مبارزه با افسردگی بسیار کارساز باشد. می‌توانید جایی را انتخاب نمایید که سرتاسر سال آفتابی است. اگر می‌خواهید می‌توانید یک دوست صمیمی و یا کسی را که او هم در این زمان‌ها افسرده خاطر می‌شود را همراه خود ببرید. توی برنامه تان فعالیت‌های بیش از حد نگنجانید و در عوض کارهای ساده‌ای انجام دهید که شامل فعالیت‌های جسمانی باشند. تاثیری که این سفر بر روح تان دارد تا هفته ها با شما می ماند و احساس شادی و انرژی بیشتری خواهید داشت.

خنده درمانی برای مقابله با افسردگی فصلی عالی است

خنده درمانی برای مقابله با افسردگی فصلی عالی است

خنده درمانی را امتحان کنید. خنده برای مقابله با افسردگی فصلی عالی است. اگر طرفدار پر و پا قرص سریال‌های جنایی یا ماوراءطبیعی هستید اما ممکن است این سریال‌ها صرفاً به خاطر اینکه صحنه های خنده دار ندارند، تاثیر منفی رویتان بگذارند. این که آدم تا جایی که می‌شود بخندد می‌تواند تمام تنش‌ها را تسکین دهد و حتی عزت نفس را بهبود ببخشد. سعی کنید چیزهایی را نظیر فیلم‌ها، سریال‌های و… را پیدا کنید که به نظرتان خنده دار می‌آیند. می‌توانید به زندگی خودتان بخندید و آن را زیادی جدی نگیرید.

 

منبع: روزیاتو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *