فهرست بستن

معرفی 10 نژاد خرگوش خانگی برای نگهداری

آخرین مطالب سایت
معرفی 10 نژاد خرگوش خانگی برای نگهداری

اگر علاقمند به خرگوش‌ها هستید احتمالا به این فکر کرده‌اید که این موجودات بامزه را در خانه نگهداری کنید. اما شاید نگران شرایط و نحوه نگهداری آن‌ها هستید و این موضوع باعث شده است تاکنون اقدام به تهیه یکی از آنها نکرده باشید. اما نگران نباشید. ما قصد داریم در این مطلب به مغرفی معرفی 10 نژاد خرگوش خانگی برای نگهداری در منزل بپردازیم. فرق نمی‌کند که شما ساکن آپارتمان باشید و یا خانه ویلایی ما در این مطلب شما را با نژادهای مختلف خرگوش خانگی آشنا خواهیم کرد.

خرگوش‌ها حیوانات بسیار باهوش و آموزش پذیری هستند. آن‌ها به راحتی یاد می‌گیرند که باید چه کاری انجام دهند و یا کجا بروند. اغلب خرگوش‌های موجود در ایران، از نژاد خانگی هستند و در محیط باز و حیات وحش نمی‌توانند در مقابل سایر موجودات مانند کلاغ‌ها و یا گربه‌ها و … از خود دفاع کنند. در ادامه با لایفاتک همراه باشید.

نژاد مینی رکس

خرگوش مینیاتوری

حتماً برای شما پیش آمده که از کنار مغازه‌ای رد شوید و با خرگوش‌های کوچک و بامزه روبرو شوید یا دست فروشی کنار خیابان مشغول فروش این جوندگان بامزه کوچولو باشد و توجه شما را جلب کند. احتمالا زمانی که کمی جلوتر رفته باشید و از مغازه دار یا آ« دست فروش بپرسید اوبه شما خواهد گفت که این نژاد خرگوش‌های کوچک مینیاتوری هستند و بزرگ نمی‌شوند.

کوچکترین نژاد خرگوش‌ها نژاد خرگوش مینیاتوری است، این خرگوش‌ها بسیار بامزه هستند و به دلیل جثه کوچکی که دارند، همانند یک عروسک دیده می‌شوند. این نژاد بسیار پر جنب و جوش، فعال و پر انرژی هستند و صاحبان آن ها می‌‌توانند به راحتی با این خرگوش‌های زیبا ارتباط برقرار کنند و به بازی با آن‌ها بپردازند. البته توجه داشته باشید که نباید گول بخورید. در اصل ما نژادی به عنوان نژاد خرگوش مینیاتوری نداریم و این خرگوش‌ها تنها بچه خرگوش‌های بی‌نوایی هستند که در دوران شیردهی از شیر گرفته شدند و برای فروش آورده شده‌اند.

نژاد مینی رکس

نژاد مینی رکس (Mini Rex)

یکی از محبوب ترین نژاد های خرگوش نژاد مینی رکس می‌باشد. این خرگوش‌ها بسیار زیبا، بامزه و دوست داشتنی هستند. آن ها حیوانات فوق العاده‌ای هستند و جثه کوچکی دارند و به همین دلیل در دسته خرگوش‌های کوچک و مناسب برای نگهداری در خانه قرار می‌گیرند. برخلاف نژادهای دیگر نژاد مینی رکس دارای مو های کوتاهی است و به همین دلیل پوست این نژاد با دست قابل لمس است. برای نگهداری این حیوانات زیبا بهتر است، قفس آنها 5 برابر اندازه آن ها باشد، توجه نمایید که هرگز قفس را در معرض نور آفتاب قرار ندهید، زیرا تحمل گرما برای آن‌ها بسیار طاقت فرسا و سخت است.

نظافت این خرگوش‌های دوست داشتنی بسیار آسان است و در رنگ‌ های سفید، شکلاتی، سیاه، سیاه و سفید، سه رنگ و آبی یافت می‌‌شوند. اگر تمایل دارید تا یک حیوان زیبا، دوست داشتنی و بامزه داشته باشید ما این نژاد را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

خرگوش آلبینو

خرگوش آلبینو

خرگوش‌های آلبیونو با رنگی سفید و چشمانی قرمز شناخته می‌شوند. این نژاد به دلیل نداشتن رنگدانه، سفید یکدست بوده و هم چنین چشم های آن ها به رنگ قرمز دیده می‌شود. آلیبنوها بسیار بامزه و باهوش هستند و از لحاظ خلق و خوی مشابه به نژاد لوپ هلندی هستند. آن‌ها گزینه مناسبی برای نگهداری در خانه هستند.

خرگوش نژاد هیمالیایی

خرگوش نژاد مینی لوپ

خرگوش‌های نژاد مینی لوپ یکی از دوست داشتنی ترین انواع خرگوش‌ها و از محبوب‌ترین ترین نژادها در بین خرگوش دوستها هستند. آنها در حالت بلوغ بین ۲/۵ تا ۳ کیلوگرم وزن دارند و از گزینه های خوب حیوان خانگی محسوب می‌شوند. آن‌ها به‌خاطر اخلاق خوبی که دارند، می‌توانند دوست خوبی برای بچه‌ها باشند. مینی لوپ‌ها درست مانند سگها عاشق نوازش شدن هستند و اگر برایشان وقت بگذارید و درست تربیتشان کنید، می‌توانند درست به اندازه آنها دست آموز شوند.

خرگوش نژاد هیمالیایی

خرگوش نژاد هیمالیایی

رنگ بندی این خرگوش درست شبیه گربه های هیمالیایی است. بدنی سفید با گوش و پوزه و دم شکلاتی رنگ بدنی کشیده و دراز دارند و یکی از نژادهای مهربان بین خرگوش‌ها است. آنها خیلی خوب با انسان‌ها کنار می‌آیند و برخوردا دوستانه‌ای دارند.

خرگوش نژاد هیمالیایی یکی از قدیمی ترین انواع نژادهای خرگوش‌ها در شرق هستند و با نام های مختلفی مثل خرگوش مصری، خرگوش پوزه سیاه، خرگوش روسی و… نیز شناخته می‌شوند. گفتنی است که در گذشته، از این حیوان به خاطر پوستش نگهداری می‌شد. اما حالا جزو حیوانات خانگی به‌حساب می‌آیند. اگر قرار است این خرگوش زایمان داشته باشد، بهتر است اولین جفت گیری را در پنج شش ماهگی انجام دهد. این خرگوش‌ها که بدنی کشیده دارند، در بزرگترین حالت حدود ۲ کیلوگرم وزن دارند و بیشتر از ۵ سال عمر می‌کنند. این نژاد اولین بار در قرن بیستم به وسیله کشتی از انگلیس به آمریکا منتقل شد.

خرگوش لوپ

خرگوش لوپ

در سال‌های اخیر خرگوش‌های لوپ بسیار محبوب شده‌اند. خرگوش‌های نژاد لوپ، از نسل خرگوش اروپایی هستند. از جمله ویژگی‌های این خرگوش‌ها می‌توان به هوش بالا، سازگاری با شرایط خانه، مهربان و اجتماعی بودن آن‌ها اشاره کرد. این نژاد بسیار حساس بوده و علاقه‌مند هستند توسط صاحب خود موردتوجه قرار گیرند. گاهی اوقات به دلیل کمبود محبت و توجه ناکافی ممکن است رفتارهایی خشن و پرخاشگرانه از خود نشان دهند. این مشکل به‌ سادگی با توجه و رسیدگی مناسب حل می‌شود.

خرگوش‌های لوپ بازیگوش و عاشق بازی و پریدن و دویدن هستند و البته دارای رنگ‌های متنوع. انواع نژادهای خرگوش‌ لوپ شامل، مینی لوپ، لوپ فرانسوی، لوپ هلندی، لوپ انگلیسی، لوپ ریش‌ریش آمریکایی می‌شند. نگهداری از این خرگوش در خانه توصیه می‌شود. البته همانطور که گفه شده آنها به نوازش زیادی نیاز دارند و حساس هستند.

خرگوش نژاد لایون هد (کله شیری)

خرگوش لایون هد

خرگوش لاین هد که به نژاد کله شیری هم شهرت دارد به این دلیل به این نام معروف شده‌اند که داریا یال هستند. نوع آوریخته گوش لیون هدها کمی بیشتر از لیون هدهای معمولی گوش ایستاده ممکن است مویشان نمدی شده و گره گره شود. آن‌ها نیاز به شانه کردن روزانه ندارند و می‌شود هر دو سه روز یک بار این کار را کرد. البته باید بگویم که نباید خیلی دلتان را به یال او خوش کنید. امکان دارد آنها در بزرگی یالشان را از دست بدهد. به هر حال فراموش نکنید که این نژاد جدید است و هنوز اطلاعات دقیقی درباره این حیوانات وجود ندارد. چه بسایالش پرپشت تر هم شود.

نژاد داچ

خرگوش داچ

گونه دیگری از خرگوش به نام داچ وجود دارد که دارای رنگ‌بندی خاصی است که تشخیص آن‌ها هم به‌راحتی از رنگ خز آن‌ها ممکن می‌باشد. این خرگوش تا حدودی بزرگ‌جثه است؛ ولی در دسته‌بندی خرگوش‌های کوچک قرار می‌گیرد. این نژادهای خرگوش بسیار آرام و نجیب هستند که همین موضوع وجه تمایز این خرگوش با نژادهای دیگر است. از لحاظ ظاهری باید گفت این خرگوش دارای بدنی گرد به همراه گوش‌های کوتاه و کلفت هستند که گوش‌هایشان از خز پوشیده شده است و سری گرد دارند.

خرگوش کوتوله هلندی

خرگوش کوتوله هلندی

این نژاد از خرگوش‌ها هم جزو زیباترین خرگوش‌ها هستند. ریز و کوچک و در بزرگترین وضعیت وزنشان از ۹۰۰ گرم بالاتر نمی‌رود. این خرگوش‌ها صورتی گرد و گوش‌هایی کوتاه دارند. طول گوش‌های آنها بیشتر از ۵ سانتی متر نیست. چشمهای جذابشان درشت و روشن است و اگر قرار است زایمان داشته باشند باید اولین زایمان را در حدود پنج تا شش ماهگی انجام دهند. در غیر این صورت استخوان لگنشان به هم می‌چسبد و نمی‌توانند زایمان طبیعی داشته باشند.

همچنین از سن سه سالگی دیگر زایمان برایشان خطرناک است. این خرگوش ها اگر چه برای نگهداری بسیار زیبا و جذاب هستند اما برخلاف ظاهرشان اصلاً اخلاق خوبی ندارند. به همین دلیل برای دوستی و همراهی با کودکان توصیه نمی‌گردند. البته باید بگویم اگر والدین آنها خوش خلق بوده باشند کودکان هم حتما به آنها شبیه هستند. پس اگر قصد خرید یکی از بچه های این نوع خرگوش را داشتید حتما پدر و مادرشان را هم ببینید و مطمئن شوید که خوش اخلاق باشند. اگر ممکن بود آنها را نوازش کنید تا عکس العملشان را ببینید.

برای انتخاب یکی از این کوتوله ها آن را انتخاب کنید که ظاهرش عین یک توپ گرد است. یعنی سرش تا حد ممکن گرد باشد. پهنا و طولش هم یکی باشد. گوش این حیوان باید حداکثر ۵ سانتی متر باشد، موهای – خوب داشته و چشم هایش تا حد ممکن گرد باشد. بدن این حیوان کوتاه و مانند یک توپ فشرده است.

خرگوش فازی لوپ آمریکایی

فازی لوپ آمریکایی

خیلی از مردم تصور می‌کنند این نژاد حاصل ترکیب نژادهای لوپ هلندی و آنقوره است. اما در واقع اینها به نوعی از خرگوشهای لوپ هلندی خالص نشات گرفتند و حاصل ترکیب این نژاد با برخی از نژادهای کرکدار و پرز دارند. این نوع خرگوش‌ها در رنگهای مختلف از جمله شاه بلوطی، چین چیلا، سیاه گوش، سنجابی و… وجود دارند. آنها در بهترین شرایط جسمی، بدنی کوتاه دارند و پاهای عقب و شانه های موازی و نزدیک به هم است.

این نژاد عضلانی است و هنگام خرید باید به این نکته در او توجه کرد. ضمنا سر این پشمالوها باید به صورت مربع بوده و صورتشان مسطح و صاف است. سر این نژاد به صورت موازی با شانه ها قرار دارد به شکلی که انگار اصلا گردن ندارد.

گوش‌های خرگوش‌های فازی لوپ آمریکایی تا حدی به سمت پایین متمایل است و فقط زمانی که اضطراب دارند، آنها را صاف نگه می‌دارند. این حیوان که یک حیوان خانگی محبوب و مناسب محسوب می‌شود، نسبت به خیلی از خرگوش های لوپ که موهای کوتاهی دارند نیاز به رسیدگی بیشتری دارند. شخصیتشان هم جالب است. سر به راهند و به خوبی تربیت می‌شوند و آموزش می‌بینند.

اگر با خواندن این مطلب ترقیب شدید که یک خرگوش برای خود تهیه کنید و از آن نگهداری کنید بهتر است اول با انواع خوراک‌های خرگوش‌ها و نحوه نگهداری این حیوانات با مزه آشنا شوید. همچنین بهتر است با انواع بیماری‌های خرگوش‌ها نیز آشنا شوید تا بتوانید بهتر از این حیوانات دوست داشتنی نگهداری نمایید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و سایر مطالب مجله زندگی لایفاتک را دنبال بفرمایید. از اینکه مارا همراهی می‌کنید خوش‌حالیم.

منبع: لایفاتک

 

۱ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *