فهرست بستن

چگونه مصرف برق خود را کاهش دهیم؟ 5 روش‌ صددرصد موثر

آخرین مطالب سایت
چگونه مصرف برق خود را کاهش دهیم؟ روش‌های صددرصد موثر

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با دریافت قبض برق خود متوجه مبالغ بالای درج شده درآن شده باشید و به این فکر کرده باشید که چگونه باید مصرف برق خود را کاهش دهید و کاری کنید که قبض مصرفی برق شما با مبلغ کمتری هر ماهه صادر گردد. در این مطلب چگونه مصرف برق خود را کاهش دهیم، قصد داریم روش‌های بسیار ساده و کاربردی را برای کم کردن مصرف برق بازگو نماییم. با لایفاتک همراه باشید.

روش های کاهش مبلغ قبض برق

مصرف برق خود را کاهش دهیم

هر ساله بخصوص در فصل گرما با مبالغ نجومی قبوض برق روبرو می‌شویم که دلیل عمده افزایش مبلغ قبض عمدتاً استفاده از وسایل سرمایشی با مصرف بالا است. در این مطلب راهکارهایی به‌خصوص برای فصل گرما را بازگو خواهیم کرد که به کاهش مصرف برق شما و در نتیجه کاهش مبلغ پرداختی کمک شایانی خواهد کرد.

ساعات اوج مصرف برق را بشناسید

به طوری که در ۶ ماهه اول سال، ساعات اوج مصرف برق، از ساعت  12 الی ۱۶ و ۲۰ الی ۲۴ شب محاسبه می‌شود. این در حالی است که ساعات اوج مصرف برق در ۶ ماهه دوم سال، بین ساعات ۱۷ الی ۲۱ است.

توجه به این نکته که در ساعات اوج مصرف برق تعرفه آن بیشتر محاسبه خواهد شد بسیار صروری است.  توجه داشته باشید که علاوه بر افزایش امکان قطعی برق در اوج ساعات پیک مصرف امکان افزایش تعرفه نیز با توجه به میزان مصرف شما وجود دارد.

گفته می‌شود که تعرفه ساعات اوج مصرف برق ۲/۵ برابر بیشتر از ساعات معمولی حساب خواهد شد. بنابراین برای کم شدن هزینه‌های برق مصرفی در ساعات پیک مصرف برق از روشن کردن لوازم غیر ضروری و یا پر مصرف جلوگیری کنید.

سعی کنید در ساعات خارج از پیک از لوازم برقی مانند لباسشویی، اتو، مایکروفر و … استفاده نمایید. توجه داشته باشید اصولاً لوازم برقی که انرژی برق را تبدیل به گرما می‌کنند (مانند بخاری برقی، اتو، اجاق برقی، ماکروفر و سولاردام و…) مصرف برق بیشتری دارند.

کولر آبی

تاثیر کولرهای آبی در مصرف برق

اگر از کولرهای آبی استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که سرویس سالانه آن‌ها همانند روغن کاری دینام و پمپ آب، تعویض پوشال‌ها و… می‌تواند به خنکی کولر افزوده و مصرف برق آن را کاهش دهد. همچنین اگر از این مدل کولرها استفاده می‌کنید حتما برای آن سایه بان تهیه کنید زیرا باعث خنک تر شدن محیط و صرفه جویی در مصرف برق و آب به میزان 20 درصد خواهد شد.

کولرهای گازی را در فضای باز قرار دهید. این کار باعث می‌شود کولر هوای تازه را از محیط بیرون گرفته و به داخل محیط پرتاب کند. بنابراین داخل خانه رطوبت زیاد نخواهد گرفت و اصطلاحاً هوا دم نخواهد کرد. همچنین محیط خنک تر خواهد شد. همیشه زمان روشن بودن کولرهای آبی دربها و پنجرها را باز بگذارید تا هوا به گردش بیفتد و محیط خانه دم نکند و خانه خنک تر شود.

زمان خرید این کولرها به مصرف انرژی و توان آن ها دقت کنید. توجه داشته باشید باید کولرهای آبی را با توجه به مساحت محیط خریداری کرد. 

در فصول گرم هوا را به گردش بیندازید

در فصل‌های گرم سال هوای خانه و یا محل کار را به جریان بیندازید. برای اینکار کافی است درب‌ها و پنجرها را تا جایی که امکان دارد باز بگذارید تا هوا در خانه گردش داشته باشد. اگر در محیط شما دستگاه تهویه قرار دارد از آن حتما استفاده نمایید. می‌توانید در محیط های کوچک از پنکه برای به جریان انداختن هوا استفاده کنید. پنکه ها مصرقف کمتری نسبت به سایر دستگاه های خنک کننده دارند. اگر محیط شما بزرگ است می‌توانید از پنکه هایسقفی نیز استفاده نمایید.

روش کاهش مصرف برق کولرهای گازی

استفاده از کولر گازی مصرف برق را بالا می‌برد

کولرهای گازی بسیار پر مصرف هستند، بنابراین در هنگام خرید این کولرها به میزان برق مصرفی آن و جدول انرژی آن‌ها دقت کنید.

رای اینکه کولر شما برق کمتری مصرف کند و بیشتر هم محیط را خنک کند، به‌صورت سالانه آن را سرویس نمایید.

هر کولر گازی برای خنک کردن محیط ظرفیتی دارد که بهتر است هنگام خرید این دستگاه، ظرفیت سرمایش و متراژ محیط را در نظر بگیرید.

توجه داشته باشید که با نصب کولرگازی در محل مناسب میتواند کارایی آن را افزایش دهد و محیط را سریعتر به دمای مطلوب برساند. هنگام نصب کولرگازی باید هوشمندانه عمل نمایید.

هریک از کولرگازی ها، برای یک نوع شرایط آب و هوایی خاص طراحی نشده اند، یعنی نمی توان از کولرگازی که برای منطقه معتدل طراحی شده، در محلی با هوای سرد استفاده کرد، پس توجه به این نکته در هنگام خرید بسیار ضروری است. برای کاهش مصرف برق کولرگازی بهتر است از پنجره های دو جداره و پرده های ضخیم استفاده کنید تا کمترین میزان انرژی هدر برود.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود فشار زیادی به کمپرسور و کندانسور کولرهای گازی وارد شود و در نتیجه آن کارایی کاهش و مصرف برق افزایش یابد، تجمع آلودگی روی فیلتر هوای دستگاه است. نکته مهم دیگر در مورد استفاده از کولرهای گازی این است که همیشه باید هواستان به دمای کولر باشد!

لامپ‌ها در مصرف برق تاثیرگذارند.

توجه داشته باشید که باید به صورت دوره‌ای گردو قبار لامپ‌ها را پاک کنید. گردوقبار نشسته روی لامپ‌ها باعث تاریکی و کم نوری آن‌ها می‌شود بنابراین شما ممکن است چراغ های بیشتری را روشن کنید. 

سعی کنید از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید. لامپ های کم مصرف برق کمتری نسبت به لامپ های عادی مصرف می‌کنند و در کاهش مبلغ قبض بسیار تاثیرگذارند.

توجه داشته باشید که در ساعات پایانی شب و قبل از خواب حتماً چراغ‌ها را خاموش کنید. این کار بشدت در کاهش مبلغ قبض برق شما موثر واقع خواهد شد.

 

منبع: لایفاتک

 

برچسب‌ها:

۱ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *